Достапни линкови

Американскиот секретар за одбрана Матис во Пакистан


Американскиот секретар за одбрана, Џим Матис, пристигнува во Пакистан

Американскиот секретар за одбрана, Џим Матис, пристигна во Пакистан, каде што треба да се состане со пакистанските водачи. До посетата доаѓа во време кога Вашингтон сака да ја зајакне борбата против тероризмот поради жалбите на САД дека Исламабад не прави доволно против бунтовничките групи во нејзините граници. "Ние сме слушнале од лидерите на Пакистан дека не го поддржуваат тероризмот, па очекувам да видам таква акција што ги рефлектира нивните политики", рече Матис пред неговото пристигнување во Исламабад, по серијата состаноци со сојузниците на средниот Исток. Сепак, тој рече дека сака да работи со Пакистанците, а не да врши притисок врз лидерите на земјата во борбата против тероризмот. "Тоа не е начинот на кој се занимавам со прашањата. Верувам дека работиме напорно на наоѓање на заедничка основа, а потоа заедно работиме", рече тој.

XS
SM
MD
LG