Достапни линкови

Столтенберг: Членството во НАТО е можно за земјите кои прават напредок


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Членството во НАТО е можно за земјите кои прават вистински напредок во реформите и модернизацијата, како што се покажа со неодамнешниот пристап на Црна Гора, изјави денеска во Брисел генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во пресрет на претстојниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата.

„Ќе дискутираме како најдобро да ги поддржиме земјите кои се стремат да се приклучат во заедницата на заедничка безбедност и вредности“, рече Столтенберг.

Во односн на Србија, тој истакна дека нема разговори за нејзино пристапување во НАТО, а причината е, како што рече, дека Србија јасно соопштила оти тоа не е нивна цел, дека не сакаат членство во НАТО и Алијансата целосно ја почитува таквата одлука.

Столтенберг рече дека Србија одлучила да остане неутрална земја и оти нивната цел е членство во Европската унија.

„Ние тоа ќе го почитуваме и го поздравуваме напредокот во напорите Србија да стане членка на Европската унија“, рече Столтенберг.

XS
SM
MD
LG