Достапни линкови

Шест пратеници останаа без имунитет, Тетово со неславен рекорд, Се излеа Вардар, Руската Дума ќе ги брка американските медиуми, Дизни влезе во Москва...

Настаните на денот низ фотографии - 1 декември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Собранието изгласа симнување на имунитетот на шестмина пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, откако судија на претходна постапка претходно побара симнување на нивниот пратенички имунитет заради одредување на мерка притвор како осомничени за насилствата во Собранието на 27 април. Нивните колеги изгласаа симнување на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудов, и Сашо Василевски од ВМРО-ДПМНЕ и на Љупчо Димовски од Социјалистичката партија на Македонија.
1

МАКЕДОНИЈА - Собранието изгласа симнување на имунитетот на шестмина пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, откако судија на претходна постапка претходно побара симнување на нивниот пратенички имунитет заради одредување на мерка притвор како осомничени за насилствата во Собранието на 27 април. Нивните колеги изгласаа симнување на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудов, и Сашо Василевски од ВМРО-ДПМНЕ и на Љупчо Димовски од Социјалистичката партија на Македонија.

МАКЕДОНИЈА - За три дена во претседателскиот Kабинет се одржаа две средби на партиски и државни лидери од кои во јавноста нема многу информации. Првата средба кај шефот на државата Ѓорге Иванов се случи дента кога беа и приведувањата за настаните на 27 април, а втората беше во проширен состав, па покрај Иванов, премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, учествуваа и првиот човек на ДУИ Али Ахмети и претседателот на Собранието Талат Џафери. Анализата на досегашните лидерски средби покажува дека една од основните работи е да не се пуштат премногу информации во јавноста и затоа се држат во таков тесен формат, велат аналитичарите.
2

МАКЕДОНИЈА - За три дена во претседателскиот Kабинет се одржаа две средби на партиски и државни лидери од кои во јавноста нема многу информации. Првата средба кај шефот на државата Ѓорге Иванов се случи дента кога беа и приведувањата за настаните на 27 април, а втората беше во проширен состав, па покрај Иванов, премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, учествуваа и првиот човек на ДУИ Али Ахмети и претседателот на Собранието Талат Џафери. Анализата на досегашните лидерски средби покажува дека една од основните работи е да не се пуштат премногу информации во јавноста и затоа се држат во таков тесен формат, велат аналитичарите.

МАКЕДОНИЈА - Приведени шестмина македонски и српски државјани и запленети најмалку 500 илјади таблети синтетичка дрога чија крајна цел била Турција. Ова е епилогот по акција на македонската и српската полиција, во координација со американската ДЕА. Лабораторијата е пронајдена во Тетово. Откриени се најголеми количини синтетичка дрога на просторот на Балканот, а доколку првичните проценки излезат точни, веројатно ќе биде и една од поголемите заплени на синтетички дроги во меѓународни рамки, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.
3

МАКЕДОНИЈА - Приведени шестмина македонски и српски државјани и запленети најмалку 500 илјади таблети синтетичка дрога чија крајна цел била Турција. Ова е епилогот по акција на македонската и српската полиција, во координација со американската ДЕА. Лабораторијата е пронајдена во Тетово. Откриени се најголеми количини синтетичка дрога на просторот на Балканот, а доколку првичните проценки излезат точни, веројатно ќе биде и една од поголемите заплени на синтетички дроги во меѓународни рамки, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

МАКЕДОНИЈА - По обилните дождови, реката Вардар се излеа од коритото во центарот на Скопје. Се подготвуваат околу 10.000 вреќи песок, што ќе се постават на критичните точки, бидејќи се очекуваат уште поинтензивни врнежи, соопшти Емил Дуровиќ, началник на Штабот за заштита и спасување на Град Скопје.
4

МАКЕДОНИЈА - По обилните дождови, реката Вардар се излеа од коритото во центарот на Скопје. Се подготвуваат околу 10.000 вреќи песок, што ќе се постават на критичните точки, бидејќи се очекуваат уште поинтензивни врнежи, соопшти Емил Дуровиќ, началник на Штабот за заштита и спасување на Град Скопје.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG