Достапни линкови

Уставниот суд на Грузија ја декриминализира употребата на марихуана


Цигара со марихуана

Уставниот суд на Грузија вчера одлучи дека употребата на марихуана или на други форми на дрога врз база на канабис не треба да се сметаат за криминал.

Според Кривичниот законик, повторената употреба на марихуана или поседувањето на над 70 грама сува марихуана е кривично дело за кое следува казна, но не затворска.

Иницијативата за декриминализација потекна од опозициската партија Гирчи. Партијата се бори за легализација на марихуаната од ноември минатата година.

XS
SM
MD
LG