Достапни линкови

Одземање пратенички имунитет, Оптимизам за името, Нови тензии со Северна Кореја, Божиќните желби на принцот Џорџ...

Настаните на денот низ фотографии - 30 ноември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - На пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Јохан Тарчуловски од ВМРО-ДПМНЕ, како и за Љупчо Димовски од Социјалистичката партија, матичната собраниска комисија одобри одземање на нивниот имунитет. Конечната одлука ќе се носи на собраниска седница. Тие се осомничени за учество во насилствата во Собранието на 27 април. ВМРО-ДПМНЕ реагираше дека со апсењето на неговите пратеници се покажало дека во државата не владее правото.
1

МАКЕДОНИЈА - На пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Јохан Тарчуловски од ВМРО-ДПМНЕ, како и за Љупчо Димовски од Социјалистичката партија, матичната собраниска комисија одобри одземање на нивниот имунитет. Конечната одлука ќе се носи на собраниска седница. Тие се осомничени за учество во насилствата во Собранието на 27 април. ВМРО-ДПМНЕ реагираше дека со апсењето на неговите пратеници се покажало дека во државата не владее правото.

МАКЕДОНИЈА - Виновниците за насилствата во македонското Собрание на 27 април треба да одговараат, но мора да се почитува и презумпцијата на невиност, порача американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли.
2

МАКЕДОНИЈА - Виновниците за насилствата во македонското Собрание на 27 април треба да одговараат, но мора да се почитува и презумпцијата на невиност, порача американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли.

САД - Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на средба во Вашингтон. Димитров на конференцијата на Атлантскиот совет на САД, насловена како Следната бура? Обликување на балканската иднина во ера на неизвесност - додаде дека спорот за името не треба да биде пречка за интеграциите, и дека Македонија и Грција мора да станат подобри сојузници.
3

САД - Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на средба во Вашингтон. Димитров на конференцијата на Атлантскиот совет на САД, насловена како Следната бура? Обликување на балканската иднина во ера на неизвесност - додаде дека спорот за името не треба да биде пречка за интеграциите, и дека Македонија и Грција мора да станат подобри сојузници.

МАКЕДОНИЈА - Војници од почесната града маршираат пред високите гости и единиците за време на свечената заклетва и промоцијата на Воената академија.
4

МАКЕДОНИЈА - Војници од почесната града маршираат пред високите гости и единиците за време на свечената заклетва и промоцијата на Воената академија.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG