Достапни линкови

Апсења и протести во Скопје, САД го засилуваат ангажманот на Балканот, Честитки за принцот Хари, Погребан гитаристот на AC/DC...

Настаните на денот низ фотографии - 28 ноември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Основно јавно обвинителство покрена истрага против 36 луѓе поради основано сомнение за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста за време на насилството во Собранието на 27 април. На распит пред истражен судија беа доведени екс-директорот на БЈБ Митко чавков, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и неколку организатори на протестите За заедничка Македонија. Обвинителството побара притвор за сите осомничени, како и одземање на имунитетот на осомничените пратеници.
1

МАКЕДОНИЈА - Основно јавно обвинителство покрена истрага против 36 луѓе поради основано сомнение за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста за време на насилството во Собранието на 27 април. На распит пред истражен судија беа доведени екс-директорот на БЈБ Митко чавков, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и неколку организатори на протестите За заедничка Македонија. Обвинителството побара притвор за сите осомничени, како и одземање на имунитетот на осомничените пратеници.

МАКЕДОНИЈА - Основно јавно обвинителство покрена истрага против 36 луѓе поради основано сомнение за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста за време на насилството во Собранието на 27 април. На распит пред истражен судија беа доведени екс-директорот на БЈБ Митко чавков, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и неколку организатори на протестите За заедничка Македонија. Обвинителството побара притвор за сите осомничени, како и одземање на имунитетот на осомничените пратеници. По апсењето, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ова го оцени како политички прогон и тортура и повика на протести пред Судот, каде се собраа неколку стотини граѓани и политичари од опозицијата. Од СДСМ порачаа дека мора да се расчисти секој детал од крвавиот четврток, а претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, во јавно обраќање, рече дека за насилствата од 27 април мора да се одговара, но побара граѓаните од здружението За заедничка Македонија да не се третираат како терористи.
2

МАКЕДОНИЈА - Основно јавно обвинителство покрена истрага против 36 луѓе поради основано сомнение за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста за време на насилството во Собранието на 27 април. На распит пред истражен судија беа доведени екс-директорот на БЈБ Митко чавков, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и неколку организатори на протестите За заедничка Македонија. Обвинителството побара притвор за сите осомничени, како и одземање на имунитетот на осомничените пратеници. По апсењето, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ова го оцени како политички прогон и тортура и повика на протести пред Судот, каде се собраа неколку стотини граѓани и политичари од опозицијата. Од СДСМ порачаа дека мора да се расчисти секој детал од крвавиот четврток, а претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, во јавно обраќање, рече дека за насилствата од 27 април мора да се одговара, но побара граѓаните од здружението За заедничка Македонија да не се третираат како терористи.

САД - Потпретседателот на Атлантскиот совет во Вашингтон, Дејмон Вилсон за Глас на Америка изјави дека сега е вистинско време за обновен американски ангажман на Западен Балкан. Атлантскиот совет ќе објави извештај за можната американска стратегија за Западен Балкан. Во него, како што вели Вилсон, се порачува дека е време САД повторно да покажат јасна визија оти Западен Балкан ќе биде дел од трансатлантската заедница.
3

САД - Потпретседателот на Атлантскиот совет во Вашингтон, Дејмон Вилсон за Глас на Америка изјави дека сега е вистинско време за обновен американски ангажман на Западен Балкан. Атлантскиот совет ќе објави извештај за можната американска стратегија за Западен Балкан. Во него, како што вели Вилсон, се порачува дека е време САД повторно да покажат јасна визија оти Западен Балкан ќе биде дел од трансатлантската заедница.

АВСТРИЈА - Во ЕУ постои сè повеќе волја да се разгледа членството на земјите од Западниот Балкан, со што би се гарантирал мирот во регионот, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Во интервју за австрискиот весник Винер цајтунг, Хан нагласи дека земјите членки сфатија дека мирот може да се осигура на Балканот, а перспективата за членство во ЕУ е клучна за тоа.
4

АВСТРИЈА - Во ЕУ постои сè повеќе волја да се разгледа членството на земјите од Западниот Балкан, со што би се гарантирал мирот во регионот, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Во интервју за австрискиот весник Винер цајтунг, Хан нагласи дека земјите членки сфатија дека мирот може да се осигура на Балканот, а перспективата за членство во ЕУ е клучна за тоа.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG