Достапни линкови

Дачиќ: нема промена во форматот на дијалогот меѓу Белград и Приштина


Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека не верува оти е можна промена во рамката на дијалогот меѓу Белград и Приштина, ниту пак дека е можно во него да биде вклучена трета страна. Тој, во врска со шпекулациите дека поранешната американска државна секретарка Кондолиза Рајз може да стане специјален претставник за Балканот, одговори: „А зошто ние би го прифатиле тоа? Дачиќ рече дека на Србија и е потребна поддршка од актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп и државниот секретар Рекс Тилерсон. „Старата администрација не сакаше да ги реши проблемите, туку да го легализира она што го направи на Балканот“, реќе шефот на српската дипломатија.

XS
SM
MD
LG