Достапни линкови

Заев на самит во Будимпешта


Премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува на шестиот Самит на шефови на влади на процесот за соработка на Кина со земјите од Централна и Источна Европа.Овој формат е сеопфатен механизам за соработка на високо политичко ниво во областа на економијата, посебно инфраструктурата, како и земјоделството, културата и медиумите. Ваквиот формат на соработка е интегрален дел од иницијативата „Појас и пат“ што ја покрена кинескиот претседател Си Џинпинг.

XS
SM
MD
LG