Достапни линкови

ЕУ го критикува рускиот медиумски закон за „странски агенти“


Маја Коцијанчиќ портпарол

Портпарол на Европската комисија за добро соседство и проширување Маја Коцијанчиќ денеска изјави дека медиумскиот закон за странските агенти е спротивен наобврските на Русија за човекови права.

Коцианчиќ го нарече законот дополнителна закана за слободните и независните медиуми и пристапот до информации" и "уште еден обид да се намали простор за независни гласови во Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа потпиша закон со кој се овластува владата да ги назначи медиумските куќи кои добиваат средства од странство како "странски агенти" и да воведат санкции против нив.

XS
SM
MD
LG