Достапни линкови

Нов сепартистички лидер е именуван во источна Украина


Леонид Пасјеник

Сепаратистичките пратеници во источна Украина денеска именуваа привремен лидер по ставката на лидерот на самопрогласената Луганска народна република, Игор Плотницки.

Оставката беше соопштена вчера од Леонид Пасјеник, долгогодишен непријател на Плотницки и министер за државна безбедност.

Пасјеник објави дека Плотницки поднесе оставка поради здравствени причини и дека тој ќе биде вршител на должноста до изборите.

Над 10.000 луѓе се убиени, а еден милион раселени од 2014 година поради конфликтот меѓу украинските владините трупи и сепаратистите во Луганск, и во делови од соседниот регион Донецк. Луганск истовремено се соочува со се соочува соконфликт меѓу разни вооружени групи и команданти. Политички и воените лидери починаа во сомнителни околности.

XS
SM
MD
LG