Достапни линкови

Имунитет за екс лидерот на Зимбабве Мугабе


досегашниот претседател на Зимбабве Роберт Мугабе

Претставник на владејачката партија на Зимбабве изјави дека никогаш не било во план кривично гонење на досегашниот претседател Роберт Мугабе. Според пратеникот Лавмор Матуке, Мугабе и неговото семејство биле безбедни, а неговиот статус на херој не е под никаков ризик. Мугабе и неговата сопруга Грејс и натаму се наоѓаат во главниот град Хараре. Новиот претседател Емерсен Мнангагва денеска треба да положи заклетва.

XS
SM
MD
LG