Достапни линкови

Македонската и бугарската влада заедно во Струмица, Заев и Борисов нема да се мешаат во црквата, Лукашенко ѝ рече НЕ на ЕУ...

Настаните на денот низ фотографии - 23 ноември 2018
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот бугарски колега Бојко Борисов, во друштво на струмичкиот владика Наум, во Струмица. Тројцата разговараа за предлогот на МПЦ-ОА до Бугарската црква за црквоно мајчинство. Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа Заев и Борисов. Бугарската православна црква ќе го разгледува барањето на МПЦ-ОА да ѝ стане црква-мајка откако ќе го слушне мислењето и на другите цркви, вели бугарскиот митрополит Варненски и Великопреславски Јован, пренесе БТА.
1

МАКЕДОНИЈА - Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот бугарски колега Бојко Борисов, во друштво на струмичкиот владика Наум, во Струмица. Тројцата разговараа за предлогот на МПЦ-ОА до Бугарската црква за црквоно мајчинство. Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа Заев и Борисов. Бугарската православна црква ќе го разгледува барањето на МПЦ-ОА да ѝ стане црква-мајка откако ќе го слушне мислењето и на другите цркви, вели бугарскиот митрополит Варненски и Великопреславски Јован, пренесе БТА.

МАКЕДОНИЈА - Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, оди на распит во Основниот суд Скопје 1. Овој суд го прифати обвинението за случајот Топлик на Специјалното јавно обвинителство. Во Топлик обвинети се шест лица, меѓу кои и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за продажбата на градежна парцела за изградба на населбата Сончев Град во скопско Сопиште.
2

МАКЕДОНИЈА - Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, оди на распит во Основниот суд Скопје 1. Овој суд го прифати обвинението за случајот Топлик на Специјалното јавно обвинителство. Во Топлик обвинети се шест лица, меѓу кои и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за продажбата на градежна парцела за изградба на населбата Сончев Град во скопско Сопиште.

МАКЕДОНИЈА - Главната расправа за предметот на Специјалното јавно обвинителство Таргет-Тврдина е закажана за 22 декември, соопшти Основниот суд Скопје 1. Во споениот предмет Таргет - Тврдина обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои се во притвор во Грција, како и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски.
3

МАКЕДОНИЈА - Главната расправа за предметот на Специјалното јавно обвинителство Таргет-Тврдина е закажана за 22 декември, соопшти Основниот суд Скопје 1. Во споениот предмет Таргет - Тврдина обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои се во притвор во Грција, како и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски.

БЕЛГИЈА - Лидерите на ЕУ закажаа состанок со цел продлабочување на врските со шест источни соседи на ЕУ. Таканарешеното Источно партнерство е дизајнирано да ја зајакне трговијата и да ги промовира европските вредности во Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Грузија, Молдавија и Украина. За првпат е поканет лидерот на Белорусија Александар Лукашенко, но тој најави дека ќе го прескокне собирот.
4

БЕЛГИЈА - Лидерите на ЕУ закажаа состанок со цел продлабочување на врските со шест источни соседи на ЕУ. Таканарешеното Источно партнерство е дизајнирано да ја зајакне трговијата и да ги промовира европските вредности во Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Грузија, Молдавија и Украина. За првпат е поканет лидерот на Белорусија Александар Лукашенко, но тој најави дека ќе го прескокне собирот.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG