Достапни линкови

Груевски во СЈО, Доживотна за Младиќ, Москва му се налути на Гугл, Дачиќ го бира Косово пред ЕУ...

Настаните на денот низ фотографии - 22 ноември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Специјалното јавно обвинителство отвори нова предистражна постапка за земена провизија поврзана со електрична енергија, изјави специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа во изјава за медиумите, пред седиштето на СЈО, истакна дека во оваа фаза во својство на сведок денеска бил испрашуван и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Таа повеќе детали за овој случај не откри, освен дека за предистражната постапка се повикуваат и други лица и дека во СЈО се водат слични други финансиски истраги. Груевски тврди дека СЈО незаконски го повикало на распит, но оти дошол за да не испадне дека одбегнува да одговори на прашањата.
1

МАКЕДОНИЈА - Специјалното јавно обвинителство отвори нова предистражна постапка за земена провизија поврзана со електрична енергија, изјави специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа во изјава за медиумите, пред седиштето на СЈО, истакна дека во оваа фаза во својство на сведок денеска бил испрашуван и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Таа повеќе детали за овој случај не откри, освен дека за предистражната постапка се повикуваат и други лица и дека во СЈО се водат слични други финансиски истраги. Груевски тврди дека СЈО незаконски го повикало на распит, но оти дошол за да не испадне дека одбегнува да одговори на прашањата.

МАКЕДОНИЈА - Два прислушувани разговора, од кои едниот необјавен, ќе можат да се користат како доказ во судската постапка за предметот Титаник 2 на Специјалното јавно обвинителство, одлучи Апелациониот суд - Скопје. Во една од снимките што беше јавно објавена се слуша разговор меѓу поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи во кој тие се договараат за гласање во однос на поднесени приговори за изборите во ДИК.
2

МАКЕДОНИЈА - Два прислушувани разговора, од кои едниот необјавен, ќе можат да се користат како доказ во судската постапка за предметот Титаник 2 на Специјалното јавно обвинителство, одлучи Апелациониот суд - Скопје. Во една од снимките што беше јавно објавена се слуша разговор меѓу поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи во кој тие се договараат за гласање во однос на поднесени приговори за изборите во ДИК.

МАКЕДОНИЈА - Условна казна од шест месеци доби еден од обвинетите во предметот Таргет - Тврдина на СЈО, кој во постапката самоиницијативно ја признал својата вина. Ова е прва правосилна пресуда за предмет што го води ова обвинителство . СЈО соопшти дека во овој предмет е раздвоена кривичната постапка за осуденото лице, чиј идентитет не се соопштува, а за кое, врз основа на признание на вина, е донесена пресуда на 17 ноември. Во споениот предмет таргет - Тврдина обвинети се и поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, како и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски.
3

МАКЕДОНИЈА - Условна казна од шест месеци доби еден од обвинетите во предметот Таргет - Тврдина на СЈО, кој во постапката самоиницијативно ја признал својата вина. Ова е прва правосилна пресуда за предмет што го води ова обвинителство . СЈО соопшти дека во овој предмет е раздвоена кривичната постапка за осуденото лице, чиј идентитет не се соопштува, а за кое, врз основа на признание на вина, е донесена пресуда на 17 ноември. Во споениот предмет таргет - Тврдина обвинети се и поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, како и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и шефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски.

ХРВАТСКА - Македонската министерка за одбрана Радмила Шеќеринска и хрватската претседателка Колинда Грабар - Китаровиќ позираат за хрватските медиуми. Шекеринска се сретна со Китаровиќ, за време на нејзината дводневна официјална посета на Хрватска, а на покана на нејзиниот хрватски колега, министерот Дамир Крстичевиќ.
4

ХРВАТСКА - Македонската министерка за одбрана Радмила Шеќеринска и хрватската претседателка Колинда Грабар - Китаровиќ позираат за хрватските медиуми. Шекеринска се сретна со Китаровиќ, за време на нејзината дводневна официјална посета на Хрватска, а на покана на нејзиниот хрватски колега, министерот Дамир Крстичевиќ.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG