Достапни линкови

Заев и Брнабиќ ветија пријателство, Вардаров дрес за Вучиќ, Хан си замина задоволен, Тинејџер-бомбаш уби над 50 Нигеријци...

Настаните на денот низ фотографии - 21 ноември 2017
Покажи повеќе

СРБИЈА - На својата прва официјална посета на Белград, премиерот Заев изјави дека Македонија и Србија имаат партнерски односи и дека Србија е соседот со кој македонските граѓани сакаат да имаат најблиски односи. За секое прашање, независно колку е тоа болно или среќно, секогаш да кренеме телефон и меѓусебно да разговараме, така како тоа го прават пријателите, изјави Заев.
1

СРБИЈА - На својата прва официјална посета на Белград, премиерот Заев изјави дека Македонија и Србија имаат партнерски односи и дека Србија е соседот со кој македонските граѓани сакаат да имаат најблиски односи. За секое прашање, независно колку е тоа болно или среќно, секогаш да кренеме телефон и меѓусебно да разговараме, така како тоа го прават пријателите, изјави Заев.

СРБИЈА - Македонскиот премиер Зоран Заев, при посетата на Србија се сретна и со српскиот претседател Александар Вучиќ. На средбата му подари дрес со број 9 од македонскиот и европскиот ракометен шампион Вардар.
2

СРБИЈА - Македонскиот премиер Зоран Заев, при посетата на Србија се сретна и со српскиот претседател Александар Вучиќ. На средбата му подари дрес со број 9 од македонскиот и европскиот ракометен шампион Вардар.

МАКЕДОНИЈА - По дводневната посета на Скопје, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан заминува, како што рече, уверен дека сите клучни играчи во земјава се посветени на европската перспектива. Од опозицијата очекува конструктивност, а од сите партии - посветеност на реформите. Хан очекува, како што изјави, позитивна препорака од ЕУ за Македонија, во февруари, па почеток на преговорите за членство. Еврокомесарот од премиерот Зоран Заев слушнал за реализацијата на планот 3-6-9, а од опозицискиот лидер Никола Груевски поплаки за притисоци и за политика во судството. За крај на дводневната посета, Хан се возеше низ Скопје со автобус под мотото ЕУ за тебе.
3

МАКЕДОНИЈА - По дводневната посета на Скопје, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан заминува, како што рече, уверен дека сите клучни играчи во земјава се посветени на европската перспектива. Од опозицијата очекува конструктивност, а од сите партии - посветеност на реформите. Хан очекува, како што изјави, позитивна препорака од ЕУ за Македонија, во февруари, па почеток на преговорите за членство. Еврокомесарот од премиерот Зоран Заев слушнал за реализацијата на планот 3-6-9, а од опозицискиот лидер Никола Груевски поплаки за притисоци и за политика во судството. За крај на дводневната посета, Хан се возеше низ Скопје со автобус под мотото ЕУ за тебе.

МАКЕДОНИЈА - Вкупно 90 амандмани се поднесени за Предлог-законот за употреба на јазиците до Комисијата за европски прашања во Собранието. Најмногу, 84 амандмани поднела опозициската ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ четири и Беса два. Седницата на Комисијата за расправа по овие амандмани треба да трае три дена.
4

МАКЕДОНИЈА - Вкупно 90 амандмани се поднесени за Предлог-законот за употреба на јазиците до Комисијата за европски прашања во Собранието. Најмногу, 84 амандмани поднела опозициската ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ четири и Беса два. Седницата на Комисијата за расправа по овие амандмани треба да трае три дена.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG