Достапни линкови

Собраниска седница за јавниот обвинител в сабота


Седница на Собранието на Македонија

Претседателот на Собранието Талат Џафери за сабота, 25 ноември, ја закажа седницата на која треба да биде именуван нов јавен обвинител на Република Македонија. Владата му предложи на Собранието за јавен обвинител на Република Македонија да биде именуван Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители. Постапката за избор на нов јавен обвинител се одолжи поради локалните избори што се одржаа во минатиот месец. Јавното обвинителство на Република Македонија остана без прв човек откако Марко Зврлески на 17 август оваа година беше разрешен од должноста. До именувањето нов јавен обвинител, оваа функција ја извршува Лилјана Спасевска.

XS
SM
MD
LG