Достапни линкови

Почина поранешната чешка тенисерка Јана Новотна


Легендарната чешка тенисерка Јана Новотна

Легендарната чешка тенисерка Јана Новотна почина во 50 година по долгата и тешка битка со ракот.

Новотна најголемиот успех во кариерата го оствари 1998 година кога го освои Вимблдон. Имаше уште 12 Грен слем титули во двојки и четири во микс.

Новотна во 2005 година влезе во Меѓународната тениска куќа на славните.

XS
SM
MD
LG