Достапни линкови

Шамари и Поткуп, Македонија да го истрча и последниот километар, Меркел не состави влада, Мугабе не се предава, Почина Јана Новотна...

Настаните на денот низ фотографии - 20 ноември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев имаат позитивни очекувања за европската перспектива на Македонија. Еврокомесарот упати и порака до опозицијата да биде критичка, но и конструктивна. Постигнавме многу, но сега е важно да се истрча последниот километар или половина километар за да се заврши овој маратон, нешто да се направи, изјави Хан.
1

МАКЕДОНИЈА - Еврокомесарот Јоханес Хан и премиерот Зоран Заев имаат позитивни очекувања за европската перспектива на Македонија. Еврокомесарот упати и порака до опозицијата да биде критичка, но и конструктивна. Постигнавме многу, но сега е важно да се истрча последниот километар или половина километар за да се заврши овој маратон, нешто да се направи, изјави Хан.

МАКЕДОНИЈА - Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, доаѓа во Судот на рочиште за случајот Насилство во Центар. Груевски рече дека не се чувствува за виновен за насилствата во Општина Центар, а како невини во истиот случај се изјаснија и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој е второобвинет во случајот, како и третообвинетата, пратеничката Даниела Рангелова.
2

МАКЕДОНИЈА - Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, доаѓа во Судот на рочиште за случајот Насилство во Центар. Груевски рече дека не се чувствува за виновен за насилствата во Општина Центар, а како невини во истиот случај се изјаснија и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој е второобвинет во случајот, како и третообвинетата, пратеничката Даниела Рангелова.

МАКЕДОНИЈА - Македонскиот премиер излегува од Суд, по одложувањето на рочиштето за случајот Поткуп, во кој премиерот е обвинет за барање поткуп. Рочиштето за Поткуп е одложено за 25 декември 2017 година за да се сочека одлуката на Апелациониот суд на 27 ноември за тоа дали снимките од посебните истражни мерки објавени на Јутуб може да бидат доказ во постапката.
3

МАКЕДОНИЈА - Македонскиот премиер излегува од Суд, по одложувањето на рочиштето за случајот Поткуп, во кој премиерот е обвинет за барање поткуп. Рочиштето за Поткуп е одложено за 25 декември 2017 година за да се сочека одлуката на Апелациониот суд на 27 ноември за тоа дали снимките од посебните истражни мерки објавени на Јутуб може да бидат доказ во постапката.

МАКЕДОНИЈА - Автомобилската колона на албанската државна делегација, на чело со претседателот Илир Мета, паркирана во најстрогиот центар на Скопје. Дипломатските возила стоеја во најстрогиот центар на градот околу 20-ина минути додека делегацијата и претседателот Мета беа да ја посетат Спомен-куќата на Мајка Тереза. Албанскиот премиер претходно имаше средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, на кого му ја вети албанската поддршка за Македонија за влез во НАТО, а Иванов за возврат вети дека Македонија ќе и ги пренесе на Албанија своите искуства од патот кон ЕУ.
4

МАКЕДОНИЈА - Автомобилската колона на албанската државна делегација, на чело со претседателот Илир Мета, паркирана во најстрогиот центар на Скопје. Дипломатските возила стоеја во најстрогиот центар на градот околу 20-ина минути додека делегацијата и претседателот Мета беа да ја посетат Спомен-куќата на Мајка Тереза. Албанскиот премиер претходно имаше средба со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, на кого му ја вети албанската поддршка за Македонија за влез во НАТО, а Иванов за возврат вети дека Македонија ќе и ги пренесе на Албанија своите искуства од патот кон ЕУ.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG