Достапни линкови

Меркел не успеа да формира влада, на повидок нови избори


Меркел не успеа да формира влада, на повидок нови избори
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

Германската канцеларка Ангела Меркел не успеа да формира коалицисиска влада меѓу нејзините конзервативни Демохристијани, Зелените и Слободните демократи со што се отвора можност за нови парламентарни избори. Таа изрази жалење поради одлуката на Слободните демократи да ги напуштат преговорите.

Категории

XS
SM
MD
LG