Достапни линкови

Меркел не успеа да формира влада, на повидок нови избори


Германската канцеларка Ангела Меркел не успеа да формира коалицисиска влада меѓу нејзините конзервативни Демохристијани, Зелените и Слободните демократи со што се отвора можност за нови парламентарни избори. Таа изрази жалење поради одлуката на Слободните демократи да ги напуштат преговорите.

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG