Достапни линкови

Русија со вето за проширување на истрагата за хемиското оружје во Сирија


Американскиот амбасадор во Обединетите нации, Ники Хејли, зборува со Владимир Сафронков, рускиот заменик амбасадор

Русија стави вето на предлогот за привремено продолжување на истрагата на ОН за тоа кој е одговорен за напад со хемиско оружје во Сирија, еден ден по блокирањето на едногодишното продолжување на истрагата.

Ветото во Советот за безбедност на ОН што беше ставено доцна синоќа претставува 11-то вето на резолуциите на ОН, во врска со сириската граѓанска војна од почетокот на конфликтот во 2011 година. Мандатот за заедничка истрага од страна на Обединетите нации и Организацијата за забрана на хемиско оружје истече синоќа на полноќ.

Продолжувањето на едномесечното вето на Русија беше понудено од Јапонија за да се обезбеди време Русија и западните сили да преговараат за компромис за продолжување на истрагата. "Русија го троши нашето време", рече американскиот амбасадор во ОН Ники Хели по ветото. "Активностите на Русија денес и во последниве недели беа дизајнирани да го одложат, да го одвлечат вниманието и конечно да ги поразат напорите за обезбедување одговорност за нападите со хемиско оружје во Сирија", рече Хејли.

Пред гласањето, агенциите објавија дека Хејли и многу други членови на советот се залагаат за привремено продолжување, додека Русија се спротивстави на тоа. Во Москва, претставник на Министерството за надворешни работи изјави дека продолжувањето од 30 дена е "бесмислено".

XS
SM
MD
LG