Достапни линкови

Хан: Датумот за членство во ЕУ е амбициозен, но остварлив


Србија и земјите од регионот можно е да станат членки на Европската унија и поскоро од што се очекува, а како функционер што се занимава со овој процес секојдневно, сметам дека 2025 година е „амбициозен, но остварлив рок“ за пристапување на нови членки во Унијата, наведе еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан. Тој, на заедничката прес-конференција со српската премиерка Ана Брнабиќ и високата претставничка на Унијата за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, што беше одржана по завршувањето на седницата на Советот за стабилизација и асоцијација на ЕУ и Србија посочи дека, севкупните преговори за пристапување во ЕУ треба да бидат завршени до 2023 година, бидејќи потоа следи постапката за ратификација во земјите-членки и Европскиот парламент. Еврокомесарот најави дека Европската комисија во февруари ќе постави стратегија за асоцијација, што ќе се однесува на перспективата за проширување на сите земји во регионот.

XS
SM
MD
LG