Достапни линкови

Наумовски преговарач за името, Русија ќе го спречува македонскиот влез во НАТО, За Москва меѓународните медиуми се странски агенти...

Настаните на денот низ фотографии - 15 ноември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Средбата на претставниците на Грција и на Македонија во преговорите за името со посредникот Метју Нимиц што требаше да биде одржана на 20 или 21 ноември во Њујорк е презакажана за декември, потврдија за Радио Слободна Европа дипломатски извори. Истите извори велат дека македонски преговарач останува амбасадорот на Македонија во Соединетите Американски Држави, Васко Наумовски.
1

МАКЕДОНИЈА - Средбата на претставниците на Грција и на Македонија во преговорите за името со посредникот Метју Нимиц што требаше да биде одржана на 20 или 21 ноември во Њујорк е презакажана за декември, потврдија за Радио Слободна Европа дипломатски извори. Истите извори велат дека македонски преговарач останува амбасадорот на Македонија во Соединетите Американски Држави, Васко Наумовски.

САД - Даниел Сервер, експерт за Балканот и професор на американскиот универзитет Џон Хопкинс оценува дека е можно во 2018 година да се направи пробив во решавањето на спорот за името и отстранување на блокадата за прием на Македонија во НАТО и почеток на пристапните преговори со ЕУ. Тој очекува остро противење од Москва, велејќи дека Русите ќе пробаат се што можат за да ја спречат Македонија да влезе во Алијансата.
2

САД - Даниел Сервер, експерт за Балканот и професор на американскиот универзитет Џон Хопкинс оценува дека е можно во 2018 година да се направи пробив во решавањето на спорот за името и отстранување на блокадата за прием на Македонија во НАТО и почеток на пристапните преговори со ЕУ. Тој очекува остро противење од Москва, велејќи дека Русите ќе пробаат се што можат за да ја спречат Македонија да влезе во Алијансата.

РУСИЈА - Долниот дом на рускиот парламент едногласно го донесе законот според кој владата може да ги прогласи медиумите кои се финансирани од странство за странски агенти. Амнести интернејшнал оцени дека законот ќе претставува сериозен удар за слободата на медиумите во Русија. Претседателот на Думата Вјачеслав Володин рече дека законот е симетричен одгово на, како што рече, американскиот притисок врз руските новинари. Радио Слободна Европа, кој е еден од медиумите засегнати од законот, соопшти дека на мерките на Думата не може да се гледа како на реципрочен одговор. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, одби да одговори дали Путин ќе го потпише законот, а претставникот на Путин во Думата, Гари Минх, за новинската агенција ТАСС изјави дека администрацијата на Путин го поддржува законот. Со новата регулатива веројатно ќе бидат опфатени меѓународните медиумски куќи како Радио Слободна Европа, Гласот на Америка, Си-Ен-Ен и Дојче Веле.
3

РУСИЈА - Долниот дом на рускиот парламент едногласно го донесе законот според кој владата може да ги прогласи медиумите кои се финансирани од странство за странски агенти. Амнести интернејшнал оцени дека законот ќе претставува сериозен удар за слободата на медиумите во Русија. Претседателот на Думата Вјачеслав Володин рече дека законот е симетричен одгово на, како што рече, американскиот притисок врз руските новинари. Радио Слободна Европа, кој е еден од медиумите засегнати од законот, соопшти дека на мерките на Думата не може да се гледа како на реципрочен одговор. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, одби да одговори дали Путин ќе го потпише законот, а претставникот на Путин во Думата, Гари Минх, за новинската агенција ТАСС изјави дека администрацијата на Путин го поддржува законот. Со новата регулатива веројатно ќе бидат опфатени меѓународните медиумски куќи како Радио Слободна Европа, Гласот на Америка, Си-Ен-Ен и Дојче Веле.

ЗИМБАБВЕ - Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, држи говор пред своите приврзаници во главниот град Хараре, пред првите информации дека неколку воени тенкови се приближуваат кон Хараре, по што медиумите јавија дека е извршен воен удар. Армијата на Зимбабве излезе на улиците во главниот град Хараре, наведувајќи дека сепак не станува збор за воен удар и оти претседателот Роберт Мугабе бил безбеден. Според армиското соопштение, цел на акцијата биле криминалците кои предизвикале големи економски тешкотии во земјата.
4

ЗИМБАБВЕ - Претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, држи говор пред своите приврзаници во главниот град Хараре, пред првите информации дека неколку воени тенкови се приближуваат кон Хараре, по што медиумите јавија дека е извршен воен удар. Армијата на Зимбабве излезе на улиците во главниот град Хараре, наведувајќи дека сепак не станува збор за воен удар и оти претседателот Роберт Мугабе бил безбеден. Според армиското соопштение, цел на акцијата биле криминалците кои предизвикале големи економски тешкотии во земјата.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG