Достапни линкови

Путин: Односите со Турција се целосно обновени


Рускиот претседател Владимир Путин на денешната средба со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган во Сочи

Рускиот претседател Владимир Путин на денешната средба со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган во Сочи изјави дека односите меѓу двете земји се целосно обновени. Според него, Москва и Анкара ја продолжуваат блиската соработка на рeчиси сите полиња, вклучувајќи ја и безбедносната сфера и напорите за решавање на кризата во Сирија.

Ердоган посочи дека билатералните односи на Турција и Русија, како и соработката во решавање на регионалните прашања, им даваат можност заедно да гледаат во иднината.


XS
SM
MD
LG