Достапни линкови

Рапорт во Брисел, Историски ден за ЕУ, Путин и Ердоган ја обновија врската, Земјотрес во Ирак, Две години Батаклан...

Нстаните на денот низ фотографии - 13 ноември 2017
Покажи повеќе

БЕЛГИЈА - Напредокот во евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9, неопходните реформи и решавањето на политичките прашања, беа дел од темите за кои реферираа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров на работниот појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија што се одржа во Брисел. Според Димитров, време е ЕУ да ја потврди европската иднина на Македонија.
1

БЕЛГИЈА - Напредокот во евроинтегративните процеси, спроведувањето на Планот 3-6-9, неопходните реформи и решавањето на политичките прашања, беа дел од темите за кои реферираа вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров на работниот појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија што се одржа во Брисел. Според Димитров, време е ЕУ да ја потврди европската иднина на Македонија.

МАКЕДОНИЈА - По паузата за локалните избори, во Собранието продолжи дебатата за предлог-законот за употреба на јазиците со слични дискусии како претходно: Жестока дебата, обвинувања и контра-обвинувања, докажување, надвикување... 
2

МАКЕДОНИЈА - По паузата за локалните избори, во Собранието продолжи дебатата за предлог-законот за употреба на јазиците со слични дискусии како претходно: Жестока дебата, обвинувања и контра-обвинувања, докажување, надвикување... 

МАКЕДОНИЈА - Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, претседателот на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева и секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска Мадиќ, ги предводеа делегациите коишто положија цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта „Бутел“ и пред споменикот на генерал Михајло Апостолски на градските гробишта Бутел.
3

МАКЕДОНИЈА - Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, претседателот на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева и секретарот на Град Скопје, Викторија Аврамовска Мадиќ, ги предводеа делегациите коишто положија цвеќиња пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје на Партизанските гробишта „Бутел“ и пред споменикот на генерал Михајло Апостолски на градските гробишта Бутел.

МАКЕДОНИЈА - Министерката за образование и наука Рената Дескоска и претставникот на УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс присуствуваа на одделенски час посветен на здравиот начин на исхрана и квалитетот на храната во училиштата. Пред еден месец јавноста отвори широка дебата за квалитетот на храната која децата ја добиваат во училиштата.
4

МАКЕДОНИЈА - Министерката за образование и наука Рената Дескоска и претставникот на УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс присуствуваа на одделенски час посветен на здравиот начин на исхрана и квалитетот на храната во училиштата. Пред еден месец јавноста отвори широка дебата за квалитетот на храната која децата ја добиваат во училиштата.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG