Достапни линкови

Хрватскиот Сабор изгласа доверба на владата на Андреј Пленковиќ


Архива - Хрватскиот претседател на владата Андреј Пленковиќ.

Хрватската централно-десничарска влада го преживеа гласањето за доверба, иницирано од страна на опозицијата во врска со случајот Агрокор.

Хрватскиот Сабор рано утринава изгласа доверба на владата со 78 гласови, додека против гласаа 59 пратеници, по долгата расправа која траеше до полноќ.

Опозицијата го побара гласањето во врска со неодамнешните настани околу компанијата Агрокор, обвинувајќи ја владата дека ја предава на странски инвестициски фондови и банки.

XS
SM
MD
LG