Достапни линкови

Спремни за исчекор во спорот со името, Франција и Германија во историска прегратка, Путин и Трамп само се ракуваа...

Настаните на денот низ фотографии - 10 ноември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Премиерот Зоран Заев изјави дека до крајот на овој месец ќе почнат да се раздвижуваат работите за спорот за името, макар на преговарачите со Нимиц. Стојам на располагање и за премиерско ниво, министерот за надворешни работи е подготвен, веќе разговаравме со претседателот на државата, рече Заев. Тој додаде и дека му се допаѓа идејата, аеродромот во Скопје да се преименува, во аеродром Киро Глигоров. Премиерот рече дека Владата е спремна за исчекор во спорот за името.
1

МАКЕДОНИЈА - Премиерот Зоран Заев изјави дека до крајот на овој месец ќе почнат да се раздвижуваат работите за спорот за името, макар на преговарачите со Нимиц. Стојам на располагање и за премиерско ниво, министерот за надворешни работи е подготвен, веќе разговаравме со претседателот на државата, рече Заев. Тој додаде и дека му се допаѓа идејата, аеродромот во Скопје да се преименува, во аеродром Киро Глигоров. Премиерот рече дека Владата е спремна за исчекор во спорот за името.

МАКЕДОНИЈА - Нема да дозволам политички притисок врз судиите, а од нив ќе барам да работат согласност законите, изјави новоизбраниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев, по давањето свечената заклетва во Судскиот совет.
2

МАКЕДОНИЈА - Нема да дозволам политички притисок врз судиите, а од нив ќе барам да работат согласност законите, изјави новоизбраниот претседател на Основниот суд Скопје 1, Иван Џолев, по давањето свечената заклетва во Судскиот совет.

МАКЕДОНИЈА - Има начелна согласност од сите политички партии застапени во Собранието за прифаќање на дијалогот Жан Моне, изјави известувачот на ЕП за Македонија Иво Вајгл по дводневните разговори со координаторите на пратеничките групи во македонскиот законодавен дом.
3

МАКЕДОНИЈА - Има начелна согласност од сите политички партии застапени во Собранието за прифаќање на дијалогот Жан Моне, изјави известувачот на ЕП за Македонија Иво Вајгл по дводневните разговори со координаторите на пратеничките групи во македонскиот законодавен дом.

ФРАНЦИЈА - Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот германски колега Франк Валтер Штајнмаер прегрнати учествуваа на комеморацијата за жртвите од битката кај Хартмансвилеркоф, за време на Првата светска војна кога Германија и Франција војувале една против друга.
4

ФРАНЦИЈА - Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот германски колега Франк Валтер Штајнмаер прегрнати учествуваа на комеморацијата за жртвите од битката кај Хартмансвилеркоф, за време на Првата светска војна кога Германија и Франција војувале една против друга.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG