Достапни линкови

Нападнати новинарите од украинскиот сервис на РСЕ


Новинарите кои работат на заеднички проект на Радио Слободна Европа и украинскиот телевизиски канал Персиј (Прва) на Украина, велат дека биле нападнати од маскирани телохранители на аеродромот "Жулани" во Киев, додека работеле на извештајот за доаѓањето од Русија на Виктор Медведчук, лидерот на проруската организација Украински избор.

Михајло Ткач, дописник на украинскиот сервис на Радио Слободна Европа, во врска со проектот Схеми (Шеми), на Фејсбук изјави дека маскирани мажи вчера ги нападнале новинарите и ги спречиле да го снимаат доаѓањето на политичарот и неговиот авион.

"Тие нѐ тепаа со лактите, нè туркаа, нè тресеа и двапати ја удираа камерата од рацете на снимателот". Го блокираа нашето возило со камерата, така што не можевме да го снимиме слетувањето на авионот на Виктор Медведчук кој пристигна од Русија и неговото поминување на терминалот", напиша Ткач.

Тој додава дека маскираните мажи се телохранителите кои работат за Медведчук на Зилани аеродромот, кога тој оди или се враќа од посети во Русија.Главниот уредник на проектот "Схеми", новинарката на украинската служба за радио и телевизиска опрема на Русија, Наталија Седлеска, изјави дека телохранителите на Медведчук се обидуваат да ја нарушат работата на нејзиниот тим неколку недели.

"Ова е последното во серијата неодамнешни напади врз новинарите од нашиот тим за истраги Шеми, со очигледна намера да ги заплашат и да го одвратат нивното известување", рече претседателот на RFE / RL Томас Кент.

Претседателот на РСЕ, Томас Кент изјави дека ваквите напади се со очигледна намера да ги заплашат новинарите и да ги одвратат од намерата да истражуваат.

"Бараме темелна истрага за да ги идентификуваме сторителите и да ги држиме одговорни, како и веродостојниот одговор на украинската влада за запирање на овие напади и да осигуриме дека нашите новинари изјави Кент.

Медведчук е украински политичар кој има блиски лични врски со рускиот претседател Владимир Путин.


XS
SM
MD
LG