Достапни линкови

НАТО ќе се согласи да го зголеми бројот на војници во Авганистан


генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Сојузниците на НАТО се подготвени да се согласат на 9 ти ноември да го зголемат нивото на персоналот на мисијата за обука на Алијансата во Авганистан со околу 3.000 војници, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Столтенберг на прес-конференцијата во Брисел денеска изјави дека војниците нема да имаат борбени улоги, туку ќе бидат дел од мисијата на НАТО за обука, советување и помош, наречена резолутивна поддршка. Половина од дополнителните трупи ќе пристигнат од САД, а другата половина од другите членки на алијансата, рече Столтенберг. Сојузниците се очекува да го потврдат испраќањето војници за време на дво-дневните разговори на министрите за одбрана на НАТО, кои ќе започнат во Брисел утре. Генералот на американската армија, Џон Николсон, командант на мисијата за резолутивна поддршка и на американските сили во Авганистан, во февруари изјави дека неколку илјади војници ќе продонесат во ослабувањето на позициите на талибанците и другите исламистички милитанти. Американскиот претседател Доналд Трамп во август најави нова стратегија во Авганистан

XS
SM
MD
LG