Достапни линкови

Почнува судењето за „Труст“


Архивска фотографија: РЕК Битола

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да почне судењето за предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство.

Во „Труст“ првоосомничен е бизнисменот Сеат Кочан и уште две физички и три правни лица. Обвинети се управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ од Студеничани за незаконско добивање тендер на ЕЛЕМ.

Според обвинението, осомничените со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
Директен линк

Предметот, како што објави СЈО, е оформен врз основа на три прислушувани разговори, од кои два необјавени во јавноста.

XS
SM
MD
LG