Достапни линкови

Истрага за цивилни жртви од воздушните напади во Авганистан


Авганистански безбедносни сили на патрола во покраината Кундуз

Американската војска и авганистанските власти ги истражуваат наводите за цивилни жртви од смртоносните воздушни напади во северен Авганистан. Според соопштението, се истражува заедничката операција на американската и авганистанската војска во покраината Кундуз кој, како што наведуваат, резултирал со големи загуби на талибанците.

Портпаролот на министерството за одбрана на Авганистан, Давлат Вазири изјави дека се уште нема потврдени смртни случаи на цивили од воздушниот напад. Според локалните власти во нападот загинале 14 цивили.

XS
SM
MD
LG