Достапни линкови

Остатоците од рускиот хеликоптер извадени од морското дно во Свалбард


Фотографија од остатоците на рускиот хелихоптер на морското дно.

Руски хелихоптер кој се урна во норвешкиот архипелаг Свалбард во Арктикот е изваден од морското дно, соопштија норвешките власти. Ниту едно тело од луѓето кои се превезувале со хеликоптерот не е пронајдено во остатоците.

Само едно тело од осуммината патници беше пронајдено на 31 октомври на 130 метри од местото на несреќата. Хелихоптерот летал кон Барентсбург, каде што има руски рудник и се урнал на околу три километри пред да стигне до дестинацијата.

XS
SM
MD
LG