Достапни линкови

Протести на Косово за Диво Насеље, Трамп на турнеја за зауздување на Северна Кореја, Истрага за руско влијание и на Брегзит...

Настаните на денот низ фотографии - 3 ноември 2017
Покажи повеќе

КОСОВО - Косовски Албанец со албанско знаме стои пред полицискиот кордон, за време на протестите во Приштина поради пресудите за обвинетите за тероризам за случајот Диво Насеље. Неколку десетици косовски Албанци, незадоволни од пресудите за тероризам за 38-те обвинети од Диво Насеље се собрале на плоштадот Захир Пајазити, од каде тргнале кон македонската амбасада во Приштина, но биле запрени од полицијата, па се упатиле пред зградата на косовската Влада.
1

КОСОВО - Косовски Албанец со албанско знаме стои пред полицискиот кордон, за време на протестите во Приштина поради пресудите за обвинетите за тероризам за случајот Диво Насеље. Неколку десетици косовски Албанци, незадоволни од пресудите за тероризам за 38-те обвинети од Диво Насеље се собрале на плоштадот Захир Пајазити, од каде тргнале кон македонската амбасада во Приштина, но биле запрени од полицијата, па се упатиле пред зградата на косовската Влада.

МАКЕДОНИЈА - Основниот Суд Скопје 1 ја изрече и последната пресуда за случајот Диво Насеље. Доживотна казна затвор доби Сулејман Османи од селото Брест, еден од организаторите на насилствата во кумановската населба Диво Насеље, во мај 2015 кога загинаа осум припадници на македонските безбедносни сили.
2

МАКЕДОНИЈА - Основниот Суд Скопје 1 ја изрече и последната пресуда за случајот Диво Насеље. Доживотна казна затвор доби Сулејман Османи од селото Брест, еден од организаторите на насилствата во кумановската населба Диво Насеље, во мај 2015 кога загинаа осум припадници на македонските безбедносни сили.

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Фотографија од Фејсбук објава која беше прикажана во истрагата за руското интернет мешање во американските избори. Откако во американската истрага се појавиле нови докази за руско мешање во претседателските избори во САД, британските власти почнале да испитуваат дали Русија се обидела да влијае врз британскиот референдум за напуштање на ЕУ, објавија британските медиуми, меѓу кои и угледниот Тајмс.
3

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Фотографија од Фејсбук објава која беше прикажана во истрагата за руското интернет мешање во американските избори. Откако во американската истрага се појавиле нови докази за руско мешање во претседателските избори во САД, британските власти почнале да испитуваат дали Русија се обидела да влијае врз британскиот референдум за напуштање на ЕУ, објавија британските медиуми, меѓу кои и угледниот Тајмс.

ШПАНИЈА - Шпанскиот суд издаде европска потерница по каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, потврди неговиот адвокат. Обвинителите побараа потерница по него и по уште четворица поранешни членови на владата откако ниеден од нив не се појави на распитот по обвинението за бунт против шпанската држава.
4

ШПАНИЈА - Шпанскиот суд издаде европска потерница по каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, потврди неговиот адвокат. Обвинителите побараа потерница по него и по уште четворица поранешни членови на владата откако ниеден од нив не се појави на распитот по обвинението за бунт против шпанската држава.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG