Достапни линкови

Дел од хрватската опозиција бара да се гласа недоверба на Владата


Андреј Пленковиќ

Дел од хрватската опозиција поднесе барање во Саборот за гласање недоверба на Владата на Андреј Пленковиќ. Претседателот на највлијателната опозициска партија СДП, Давор Бернардиќ изјави дека неговата партија има одговорност да го „расчисти корупцискиот октопод“. На прашањето колку расправата би имала смисла со оглед на тоа што опозицијата не може да собере 76 гласови за отповикување на Владата, Бернардиќ нагласи дека тие ги штитат интересите на граѓаните. Ова не е првпат да се гласа за довеба на Владата на Пленковиќ.

XS
SM
MD
LG