Достапни линкови

Кремљ ги отфрла обвинувањата на опозиционерот Навални


Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ

Кремљ го отфрли тврдењето на опозицискиот политичар Алексеј Навални дека претседателот Владимир Путин и неговата администрација ги координираат обидите за спречување на неговата кампања за претседателските избори во март 2018 година. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека нема никаква врска со издавањето на официјалните дозволи за организирање масовни собири во руски градови и градови. Коментарите доаѓаат еден ден откако Навални рече дека во последниве денови властите во Русија одбиле да му дозволат тој и неговиот тим да организираат јавни состаноци со гласачите. Навални на својата веб-страница напиша дека не се сомнева дека пречките се "координирани" лично од Путин, тврдејќи дека претседателот е загрижен од бројот на луѓе кои присуствуваат на неговите митинзи. Тој рече дека планира да го тужи Путин и неговата администрација и додаде дека неговите вработени ќе почнат да одржуваат состаноци на приватно земјиште за да ја избегнат потребата од добивање дозвола од локалните власти. Навални води кампања за изборите, спротивставувајќи се на официјални лица кои соопштија дека не ги исполнува условите да се кандидира поради пресудата за проневера на кривични дела. Навални пак тврди дека процесот е политички мотивиран.

XS
SM
MD
LG