Достапни линкови

Пресуда за Диво насеље, Прогресивно оданочување, Руски тролови предизвикале и протест и контра протест во Хјустон...

Настаните на денот низ фотографии - 2 ноември 2017
Покажи повеќе

МАКЕДОНИЈА - Силно полициско обезбедување пред Основниот суд Скопје 1 за време на изрекувањето на пресудата за случајот Диво Насеље. Судот соопшти дека од 37-темина обвинети за тероризам, 33 се осудени за ова дело, а четири лица добиле ослободителна пресуда.
1

МАКЕДОНИЈА - Силно полициско обезбедување пред Основниот суд Скопје 1 за време на изрекувањето на пресудата за случајот Диво Насеље. Судот соопшти дека од 37-темина обвинети за тероризам, 33 се осудени за ова дело, а четири лица добиле ослободителна пресуда.

МАКЕДОНИЈА - Фотографија од отворената дискусија за Буџетот за 2018 година, во организација на Министерството за финансии, а со учество на синдикатите, стопанските комори и невладиниот сектор. На расправата министерот за финансии Драган Тевдовски изјави дека од први јануари 2018 годинаВладата планира да ја зголеми акцизата на нафтата, а од први јануари 2019 година да се воведе прогресивно оданочување.
2

МАКЕДОНИЈА - Фотографија од отворената дискусија за Буџетот за 2018 година, во организација на Министерството за финансии, а со учество на синдикатите, стопанските комори и невладиниот сектор. На расправата министерот за финансии Драган Тевдовски изјави дека од први јануари 2018 годинаВладата планира да ја зголеми акцизата на нафтата, а од први јануари 2019 година да се воведе прогресивно оданочување.

САД - Рекламен оглас од Фејсбук кој е прикажан во истрагата на американскиот Конгрес за руското мешање во изборите во САД. Најголемата социјална мрежа откри дека содржините што ги пласирала руската група Агенција за интернет истражувања, потенцијално можеле да стасаат до 126 милиони корисници. Во рамки на истрагата, американскиот сенатор Ричард Бур, во Комитетот за разузнавање, сведочеше дека руски тролови, преку Фејсбук, организирале про и контра исламски протести на исто место и во ист ден во Хјустон, со цел да предизвикаат конфликт.
3

САД - Рекламен оглас од Фејсбук кој е прикажан во истрагата на американскиот Конгрес за руското мешање во изборите во САД. Најголемата социјална мрежа откри дека содржините што ги пласирала руската група Агенција за интернет истражувања, потенцијално можеле да стасаат до 126 милиони корисници. Во рамки на истрагата, американскиот сенатор Ричард Бур, во Комитетот за разузнавање, сведочеше дека руски тролови, преку Фејсбук, организирале про и контра исламски протести на исто место и во ист ден во Хјустон, со цел да предизвикаат конфликт.

САД - Илустрација на Сејфуло Саипов во суд, напаѓачот од Њујорк, кој усмрти осум луѓе удирајќи ги со камион пикап на пешачка патека. Американскиот претседател Донал Трамп напиша дека обвинетиот напаѓач заслужува смртна казна за делото што го извршил.
4

САД - Илустрација на Сејфуло Саипов во суд, напаѓачот од Њујорк, кој усмрти осум луѓе удирајќи ги со камион пикап на пешачка патека. Американскиот претседател Донал Трамп напиша дека обвинетиот напаѓач заслужува смртна казна за делото што го извршил.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG