Достапни линкови

Иванов во посета на Обединетото Кралство


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска престојува во работна посета на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, соопшти неговиот кабинет.

За време на престојот во Лондон, претседателот Иванов ќе има средба со спикерот на Долниот дом на британскиот Парламент, Џон Беркау и со спикерот на Горниот дом на британскиот Парламент, Лорд Фаулер.

Во рамки на работната посета претседателот Иванов ќе одржи предавање на Оксфордската унија и ќе има средба со претседателот на Универзитетот „Оксфорд“, Лорд Крис Патен.

Македонскиот претседател ќе има обраќање во Кралскиот институт за меѓународни односи „Чатам хаус“ на тема „Македонија, миграциите и безбедноста: научени лекции“.

За време на посетата, Иванов ќе оствари средби со претставници на македонската дијаспора во Велика Британија и ќе ја посети црковната општина „Свети Ѓоргија“ во Брајтон.

XS
SM
MD
LG