Достапни линкови

ДИК: Излезноста до 10 часот е 8,09 отсто


Гласањето на 1.517-те избирачки места во 35 општини каде што се спорведува вториот круг од локланите избори до 10 часот се одвива непрекинато и без повреди, а гласачките места се отворени навреме, соопшти на првата прес-конференција Државната изборна комисија (ДИК). Излезноста на гласачите до 10 часот е 8,09 отсто од обработени податоци од 1.516 избирачки места. Највисока е излезноста во Демир Капија, 22,47 отсто, а најмала во Студеничани 3,09 отсто. До 11 часот ниту еден граѓанин нема поднесено приговор за заштита на избиракото право, соопшти портпаролката на ДИК Љупка Гугучевска.

XS
SM
MD
LG