Достапни линкови

Украина, Русија, Бугарија и Турција жртви на сајбер напад


Транспортни компании, медиуми и државни институции во Украина, Русија, Турција, Бугарија и други земји вчера беа мета на сајбер напад со компјутерскиит вирус „Бед Ребит“. Според соопштението на фирмата за компјутерска безбедност ESET, меѓу хакираните компјутерски мрежи се оние на аеродромот во Одеса, украинското Министерство за инфраструктура, редакциите на руската информативна агенција Интерфакс. Претходно, фирмата за сајбер безбедност „Лабораторија Касперски“ соопшти дека нападот со Bad Rabbit е насочен против корпоративни мрежи.

XS
SM
MD
LG