Достапни линкови

Собчак побара ослободување на политичките затвореници во Русија


Ксенија Собчак

Водителката и активистка, 35-годишната Ксенија Собчак, која најави дека ќе се кандидира на претседателските избори во Русија, денеска побара ослободување на сите политички затвореници. Собчак ја најави кандидатурата минатата недела, тврдејќи дека Русија е уморна од актуелната политичка елита.

Критичарите, пак, посочуваат дека нејзината кандидатура дополнително ќе ја раситни опозицијата и ќе им даде легитимитет на претседателските избори во март. Ксенија Собчак е ќерка на Анатолиј Собчак, поранешниот градоначалник на Санкт Петерсбург и ментор на претседателот Владимир Путин. Таа е учесничка на антивладини протести и често ја критикува власта, но избегнува да го критикува Путин директно. Путин сè уште не соопшти дали ќе се кандидира, но се очекува да побара нов мандат од граѓаните.

XS
SM
MD
LG