Достапни линкови

Четворица обвинети за грабежот во „Тутунска банка” признаа вина


d

Четворица обвинети за грабежот во „Тутунска банка” признаа вина на денешното рочиште во скопскиот Кривичен суд.

Како што соопшти Јавното обвинителство тие се изјасниле за виновни дека со умисла и во повеќе временски поврзани дејствија, искористувајќи ја својата работна позиција и познавање на процесите на работата во банката, противправно присвоиле парични средства во значителен износ од 400.000 швајцарски франци и 375.000 евра.

На 10 април годинава извршиле кражба и на 2.000.000 швајцарски франци и 270.000 евра.

Иако ги признале во целост наводите од обвинителниот акт, обвинетите не откриле што сториле со украдените пари.


XS
SM
MD
LG