Достапни линкови

Пенс и Ципрас разговарале и за спорот за името со Македонија


Aмериканскиот потпретседател Мајк Пенс

Прашањето за името била една од темите за кои синоќа во Вашингтон разговараа грчкиот премиер Алексис Ципрас и американскиот потпретседател Мајк Пенс, јавуваат грчките медиуми, повикувајќи се на извори од премиерскиот кабинет.

На средбата, грчкиот премиер „јасно ставил до знаење дека соседната земја треба да преземе конкретни чекори за да оди напред и да стане членка на НАТО“. Ципрас, исто така, истакнал дека САД може да игра важна улога на страната на Македонија, со цел земјата да преземе неопходни чекори во насока на решавање на прашањето за името.

На средбата била повторена и американската и грчката поддршка за евроатлантскиот пат на Македонија, како и за нејзиниот народ.

Пенс, во името на САД, ја потврдил цврстата позиција на неговата земја за евроатлантскиот курс на Македонија, „за кој смета дека е многу важно да продолжи и целосно ја признава важноста на решавањето на прашањето за името“.

На средбата меѓу Ципрас и Пенс немало никакви изненадувања во дебатата за Македонија, ниту бил извршен некаков притисок, истакнале изворите од кабинетот на грчкиот премиер.

XS
SM
MD
LG