Достапни линкови

Хаменеи се закани дека ќе го уништи договорот меѓу Техеран и глобалните сили


Иранскиот Врховен лидер, ајатолахот Али Хаменеи, се закани дека ќе го "уништи" нуклеарниот договор меѓу Техеран и глобалните сили ако Соединетите Држави се повлечат. Камнеи изјави дека Техеран ќе се држи до договорот за 2015 година, се додека другите потписнички го почитуваат тоа. Тој зборуваше во Техеран неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп објави дека нема да потврди дека Иран се согласува со договорот и предупреди дека на крајот може да го "прекине" учеството на САД. Трамп го обвини Техеран за кршење на "духот" на договорот, делумно поради неговото континуирано тестирање на балистички проектили и рече дека ќе побара од Конгресот да го зајакне американското законодавство за да го зголеми притисокот врз Иран. Соопштението на Трамп го стави Вашингтон во судир со другите страни во договорот кои изразија поддршка за договорот.

XS
SM
MD
LG