Достапни линкови

ЕУ со нови санкции против Северна Кореја


Седиштето на ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска ги усвоија новите санкции за Северна Кореја, поради, како што соопштија, прекршување и фундаментално непочитување на неколку резолуции на Советот за безбедност на ОН во врска со нуклеарната програма на земјата. Санкциите вклучуваат целосна забрана на продажба на рафинирани нафтени деривати и сурова нафта од Северна Кореја, при што се намалени и сумите на исплатите кон земјата од сегашните 15.000 евра на 5000 евра.

Согласно новите мерки три лица и 6 ентитети поврзани со режимот во Северна Кореја се додадени на црната листа со што им се забранува да патуваат во ЕУ и им е замрзнат имотот. Санкциите веднаш стапуваат на сила. ЕУ соопшти дека новите чекори биле преземени поради "постојаната закана за меѓународниот мир и стабилност" од страна на режимот на Ким Јонг Ун.


XS
SM
MD
LG