Достапни линкови

Парламентарни избори во Австрија


Во Австрија се одржуваат парламентарни избори

Во Австрија денеска се одржуваат парламентарни избори кои, како што се очекува, ќе означат свртување на таа земја на десно, односно крај на повеќегодишното владеење на големата коалиција меѓу социјалдемократите и конзервативците. Австриската народна партија на чие чело е актуелниот министер за надворешни работи 31 годишниот Себастијан Курц, води во сите испитувања на јавното мислење со околу 33 насто од гласовите. За второ место се борат Социјалдемократската партија на Австрија на чело со австрискиот канцелар Кристијан Керн и десничарската Слободарска партија на Австрија.

XS
SM
MD
LG