Достапни линкови

Десетина загинати во пожари во Калифорнија


илустрација

Десетина луѓе загинале од пожарите што зафатија винарска област во Калифорнија. Пожарите кои брзо се ширеле поради силните ветришта принудиле околу 20 илјади луѓе да ги напуштат домовите. Во стихијата биле уништени стотици куќи. Гувернерот Џери Браун прогласи вонредна состојба во Северна Калифорнија, област позната по производство на вино.

XS
SM
MD
LG