Достапни линкови

Денеска во Приштина Парада на гордоста


архивска фотографија, Приштина, активисти на ЛГБТ заедницата, 17.05.2016.

Во Приштина денеска под слоганот „Во име на љубовта“ ќе биде одржана Парада на гордоста на Косово. Парадата ќе се движи по главните улици на градот, а на кројот е предвидено да бидат одржани говори и културно уметничка програма. Претходните три години на Косово беао одржани три маршеви на ЛГБТ популацијата.

XS
SM
MD
LG