Достапни линкови

Ураганот „Нејт“ го погоди брегот на државата Мисисипи


Архива - Поплави од ураганот „Марија“ во Порторико.

Ураганот „Нејт“ денеска направи свлечиште по должината на брегот на државата Мисисипи, откако удри во ретко населената област Луизијана во текот на ноќта источно од Њу Орлеанс.

Ураганот е од категориајта 1 и е првиот кој нпарави свлечиште во државата Мисисипи, откако ураганот Катрина од категорија 5 во 2005 година го уништи брегот и предизвика катастрофални поплави во Њу Орлеанс.

Наредби за евакуации се дадени по должината на централниот брег на Заливот пред доаѓањето на ураганот Нејт, кој не го погоди директно Њу Орлеанс.

Десетици луѓе се пријавени за загинати во услови на големи поплави од ураганот Нејт, последниот од серијата смртоносни бури во САД.

XS
SM
MD
LG