Достапни линкови

Анкара - Нема никакви пречки за екстрадиција на Фетула Ѓулен од САД


Исламскиот проповедник Фетула Ѓулен

Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул денеска изјави дека веќе не постојат никакви пречки за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен од САД во Турција.

Турските власти го обвинуваат Ѓулен дека стои зад минатогодишниот обид за државен удар во земјата и преговараат со Вашингтон за барањето за негова екстрадиција.

„Сите преземени обврски беа исполнети согласно договореното. Официјално веќе нема никакви пречки за екстрадицијата на Ѓулен“, изјави министерот Ѓул.

Ѓулен живее во доброволен егзил во САД од 1999 година и од својот имот во американската сојузна држава Пенсилванија раководи со меѓународна фондација сопственик на училишта и други организации, за кои турските власти велат дека биле директно вмешани во обидот за државен удар.

Турција тврди дека на САД им ги предала сите докази за вмешаноста на Ѓулен во обидот за пуч, како дел од барањето за екстрадиција.

XS
SM
MD
LG