Достапни линкови

Претседателот на Грција во Белград


Претседателот на Грција Прокопиос Павлопулос

Претседателот на Грција Прокопиос Павлопулос ја започнува денеска дводневната посета на Србија со средба со српскиот колега Александар Вучиќ. Предвидено е двајцата претседатели прво да имаат тет-а-тет средба, по што ќе им се придружат делегациите од двете земји. Павлопулос подоцна ќе има работна средба и со српската премиерка Ана Брнабиќ. Се очекува дека главна тема на разговорите да бидат евроинтеграцијата на земјите од регионот, идните структури на ЕУ, како и безбедносната ситуација на Балканот.

XS
SM
MD
LG