Достапни линкови

ЕП треба да расправа за резолуција за кршењето на човековите права на Крим


Европскиот парламент

Европскиот парламент треба да расправа за резолуција во која, како што велат дел од пратениците, се нагласуваат кршењето на човековите права од страна на руските власти на анектираниот украински полуостров Крим. Седницата ќе се фокусира на апсењата и судењата на новинарот на РСЕ Микола Семена и на лидерите на кримските Татари Ахтем Чијгоз и Илми Умеров, откако Крим беше нелегално анектиран од страна на Русија во 2014 година.

XS
SM
MD
LG