Достапни линкови

ОН со осуда за сексуалните насилства врз Рохинџите


Во Бангладеш во моментов има околу 800 илјади бегалци, главно Рохинџи.

Меѓународната организација за миграции предупреди на се поголемиот број извештаи за сексуално насилство врз припадници на муслиманското насилство Рохинџа кои бегаат од насилствата во Мјанмар. ОН го осудија „етничкото чистење“ во Мјанмар од каде што во соседен Бангладеш избегаа неколку стотици илјади луѓе. Властите на Мјанмар ги обвинија дека тие сами ги палеле нивните домови. Во Бангладеш во моментов има околу 800 илјади бегалци, главно Рохинџи.

XS
SM
MD
LG